Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty mohou zastavit provoz svých sportovišť

České sportovní prostředí obdrželo velkou ránu. Tisíce sportovních klubů a tělovýchovných jednot byly odstaveny od státní dotace na provoz a údržbu sportovního zařízení. Může za to špatně vypsaný Program IV úředníky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, který byl zveřejněn s novými podmínkami v pondělí 2. října 2017. „Je to katastrofa pro český sport. Kvůli nekompetentně vypsanému programu nemůže na prostředky dosáhnout 90 procent tělovýchovných jednot a klubů, které vlastní sportovní majetek. Tohle je za dvacet let praxe nevídaným a hlavně nebezpečným krokem,“ varuje Marek Hájek, místopředseda České unie sportu.

 

MŠMT v minulém týdnu Program IV nejprve zrušilo, aby pak druhý den po důrazném protestu ČUS sportovní veřejnost uklidnilo novým vyhlášením. To je však podle zástupců České unie sportu naprosto katastrofální. Úředníci MŠMT totiž stanovili jako podmínku poskytnutí prostředků Programu IV pouze spolkům s celostátní působností (sportovním svazům, střešním sportovním organizacím apod.) a jejich pobočným spolkům, což ale nesplňuje drtivá většina sportovních klubů a jednot. Kvůli tomu téměř všechny sportovní kluby, tělovýchovné jednoty a zároveň sportovní svazy a střešní organizace nemohou finance svým klubům dále distribuovat.

 

„Kluby a tělovýchovné jednoty nedostanou v letošním roce peníze na provoz. Mnohá sportoviště se tak přes zimní období mohou uzavřít, už víme o desítkách případů, kde to TJ/KS musí udělat a tento problém hrozí u tisíců sportovišť. Sportovat pak nebudou moct nejen dospělí, ale především děti,“ prohlašoval Marek Hájek, místopředseda České unie sportu na tiskové konferenci. „U mnohých sportovních subjektů činila dotace z Programu IV 10 až 50 procent z jejich celkového rozpočtu údržby. Je to pro ně velká rána, těžko teď budou shánět na provoz a údržbu koncem roku další prostředky.“

 

Česká unie sportu v úterý napsala ministru školství Stanislavu Štechovi dopis, v němž a žádala o okamžitou nápravu. Nadále trvá na tom, aby se parametry v Programu IV napravily. „Není možné, že si úředníci vyberou jednu úzkou skupinu, kterou zvýhodní na úkor majority. Myslím si, že je to dokonce protizákonné. Přitom občanský zákoník neřeší ani neurčuje, že by měl být členský spolek od pobočného spolku nějak odlišován – zvýhodňován či znevýhodňován,“ tvrdí Marek Hájek. „Předpokládáme, že se mnohé sportovní kluby budou bránit. Tohle si nemohou nechat líbit.“

 

Podle ČUS je situace v oblasti financování českého sportu ze strany MŠMT v letošním roce více než špatná. „Sport je pořád za otloukánka, úředníci ho mají zafixovaný jako nepřítele a jeho agendu nezvládají administrovat nebo úmyslně sport poškozují. Stále více se ukazuje, že je pro sport potřeba samostatný státní aparát s vlastní rozpočtovou kapitolou, tzn.: ministerstvo nebo agentura sportu, ale hlavně mimo dosah školství, přesněji sportu nepřátelsky nastavených úředníků,“ přeje si Marek Hájek.

Zdroj: cuscz.cz